After Effects Başlangıç Seviye Dersleri

After Effects Nedir?

Ali Bakanay

After effects film jenerikleri, patlama efektleri, uçma efektleri ve bunun gibi aklınıza gelebilecek her türlü görseli oluşturabileceğiniz bir kompozisyon programıdır.

After effects ile iki boyutlu resimleri üç boyutlu gibi gösterebilirsiniz. Mesela çekmiş olduğunuz bir videoda bir motorbisiklet var. Bu motorbisikleti patlatmak istiyoruz. Patlamanın olacağı sahneyi belirleyip,tek bir resim karesini çıktı alıp, o resim üstünden oynama yapıp motoru sadece tek karelik resim dosyasından patlamış gibi gösterebiliyorsunuz. Bunu yaparken resim videonun içinde üç boyutlu imiş gibi görünebiliyor. Özellikle Motion Graphics dediğimiz alanda After Effects gerçekten çok güçlü bir program. İsminde de anlaşılacağı üzere hareketli grafik anlamına gelen bu alanda grafiğini yaptığınız cisimleri hareket ettirip istediğiniz sonuçları üretebilirsiniz. Film jenerikleri,üç boyutlu yazıları, film yazı efektleri ve bunun gibi yüzlerce şeyi After Effects programı ile yapabiliyorsunuz.

Kullanıcıların ihtiyaçlarına göre çok farklı işler yapabileceğiniz bir programdır.Örneğin Amerika’da ki bir VFX sanatçısı After Effects’i 3D render edilmiş bir görüntüleri birleştirmek için kullanabilir, bir video düzenleyicisi başlık tasarımı için After Effects kullanabilir veya bir animatör After Effects’i 2D çizgi film karakterleri oluşturmak için kullanabilir. Bir çok insanın After Effects’in ne yaptığını tanımlamakta zorluk çekmesinin nedeni, bu programın bir çok şeyi çok iyi bir şekilde yapmasından kaynaklanmaktadır.

After Effects’in inanılmaz bir yazılım olmasına rağmen, düzenleme çekimleri için ideal olmadığı unutulmamalıdır. Bunun temel nedeni, bir video düzenleme uygulaması olarak aynı oynatma özelliklerine veya düzenine sahip olmamasıdır. Düzenleme bağlamında, Adobe After Effects genelde çekilenler kabaca düzenlendikten sonra efekt uygulamak için kullanılır. Dünya’da ki tüm video düzenleme programlarında olduğu gibi After Effects de katman mantığı ile çalışır. Bunu anlayabilmek için üst üste konulmuş bir kağıt yığınını düşünebilirsiniz. En üstün altındaki kağıtlar görünmeyecek ama üstteki görünecektir. Çünkü en üstteki kağıt alttakilerin görünmesini engellemiş olacaktır. Bu örnekteki gibi After Effects programında da en üstteki katman görünür alttakiler ise görünmez olacaktır. Bu söylediklerimiz tabii ki 2D komposizyonlar için geçerlidir.

Katmanlarınızı 3D (3 boyutlu) olarak ayarlasanız, program içerisinde oluşturduğunuz kamera veya fotoğraf makinenize yaklaştırdığınız katman diğerlerinin önüne geçmiş olacaktır. Bu sebepten dolayı öndeki katman görünür olmuş olacaktır.
Aslında After Effects’i diğer tüm video uygulamalarından ayıran şey, geniş efekt kütüphanesidir. Sınırsız sayıda yaratıcı olanaklar yaratmak için birleştirilebilen tam anlamıyla yüzlerce dahili efekt vardır. Bu söylediklerimiz belki kulağa çok gerçekçi gelmeyebilir. Ama After Effects’in dünyasına girdiğiniz zaman hayal ettiğiniz herşey gerçekmiş gibi görünür hale gelir.
After Effects çok profesyonel endüstri standartı bir programdır. Eğer efekt yapma konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız öğrenmeniz gereken programlar listesinin en başında bence After Effects gelmektedir. Diğer makalemizde After Effects içerisinde bulunan efekt kategorilerinden bir kaçına değineceğiz.

Yazar

Ali Bakanay

Ali Bakanay

Leave a Comment