After Effects Başlangıç Seviye Dersleri

Yeşil Perde ( Green Screen) Nasıl Kullanılır?

Ali Bakanay

Lawrence Butler, 1940’da Bağdat Hırsızı adlı filmindeki özel efektleri için bir akademi ödülü kazandı, çünkü yeşil ekran uzun bir yol kat etti. Butler, renkli bir filmde yeşil ekran teknolojisinin (veya mavi ekran teknolojisinin) nasıl kullanılacağını anlayan ilk kişiydi. Etkisi yalnızca siyah beyazda önce mümkün oldu. O zamana kadar süreç oldukça karmaşıktı. Şimdi ise bu süreç oldukça kolaylaştı ve insanlar kendi odalarında bile yeşil perde kullanarak video efektlerini bizlere sunmaya başladılar. Sizlere bu yazımızda yeşil perde hakkında bilgiler vereceğim.

Yeşil Perde ( Green Screen Nedir?

Yeşil perse, bir videonun gerçek arka planını dijital bir arka planla değiştirdiğiniz zamandır. Konunuzu videonuza entegre etmenin en doğal görünümlü yolunu sunar. Her görsel öğeyi kendi çerçevesine (resim le resim) koymak yerine, yeşil perde bunları harmanlamanıza izin verir.

Yeşil perde, mavi perde, renk anahtarı, renk anahtarı bileşimi, hepsi aynı fikri ifade eder. Yeşil ekran efekti, iki görüntüyü veya video akışını renk tonlarına ( kroma aralığı) dayalı olarak birleştiren (katman oluşturma) bir post-prodüksiyon tekniğidir. Yeni yayın, sinema ve video oyun endüstrileri bu tekniği sever, sizde yeşil ekran efektini
kullanabilir, kendizi video efekt konusunda geliştirebilirsiniz.

Neden yeşil perde kullanılıyor?

Çoğu insan bir meteorologun hava durumunu bildirmek için yeşil bir ekran kullandığını gördü. Meteorologlar yeşil ekranın önünde dururlar ve tahminlerin belirli kısımlarını gösterirler. Ancak yeşil ekran netliği sağlamaktan çok daha fazlasını sunuyor. Ayrıca yayınlarını kişiselleştirmelerine ve izleyicilerine bağlanmalarına izin verir.

Soğuk cepheleri masanızdan detaylandırmamanıza rağmen, işinize bir kitleyle bağlantı kurma imkânlarınızın hala bulunduğuna bahse girerim. Yeşil ekran, birçok farklı video türünde kişisel bir dokunuş eklemek için mükemmel bir seçenektir.

Chroma anahtarı, izleyicilerle bağlantı kurması gereken herkes için büyük önem taşır. İyi yapıldığında yeşil ekran videonuzu ucuza profesyonel bir estetik verebilir. Videolu anlatımlarımızdan İleri Seviye Yeşil Perde Dersi ‘ ni izliyerek sizde bu konuda pratik yapabilirsiniz. Bu tip bir yeşil perde efekti için fantezi bir set kurmanız veya stüdyo zaman kiralamanız gerekmez. Videonuzu istediğiniz yere çekebilir ve arka planı markalı bir grafik, stok fotoğrafı veya video öğesi ile değiştirebilirsiniz.

Sizlere iyi çalışmalar diliyorum. Gelecekteki derslerimiz ve bilgilerimiz için sitemize ve sosyal medya hesaplarımıza abone olabilirsiniz.

Yazar

Ali Bakanay

Ali Bakanay

Leave a Comment