After Effects Orta ve İleri Seviye Dersler

Ambient Occlusion Nedir?

Ali Bakanay

Ambient Occlusion kullanıldığı zaman,3D nesnelerin dolaylı aydınlatma sahne üzerine dökümü olduğunda çatlaklar ve yarıklar yumuşak gölgeler simüle etmenizi sağlar. Ambient Occlusion ile oluşturulan yumuşak gölgeler sahnedeki nesneleri arasındaki ayrımı tanımlamak ve render için gerçekçiliği başka bir düzeye eklemek için yardımcı olabilir.

Örneğin, başka bir şekilde birlikte çalıştırmak için görünebilir tuğla duvar üzerinde ayrı tuğlalar arasında görünür ayrımını artırmak için Ambient Occlusion kullanabilirsiniz. Ambient Occlusion gölgeleme doğrudan aydınlatma elde ediyorum gölgeler aynı değildir, ancak geometri üzerinde her yüzeyden dışarı döküm olsun ışınları tarafından render eklenir aslında sahte dolaylı gölgeler vardır. Bu ışınlar başka bir yüzeyle temas halinde olursa, bu alan daha karanlık hale gelecektir. Başka bir yüzey bulamazsanız, daha parlak kalır. Çoğu 3B uygulamasında, Ambient tıkanıklığı, geometriye uygulanan özel bir ortam tıkanıklığı gölgelendiricisi kullanılarak hesaplanır. Bir kez render, Ambient tıkanıklığı Pass genellikle bir şey, Photoshop gibi, daha manipüle ve ortam tıkanıklığı ince ayar elde edilebilir bir fotoğraf kompozisyon yazılım son render üzerine eklenir. Çevre tıkanıklığı, yakınlardaki geometriye örnek olarak ışınlar atarak simüle edildiğinden, buna uygulanan asetat haritasına sahip herhangi bir nesne hesaplanır. Çünkü Ambient tıkanıklığı geometriye uygulanan doku haritalarına bakmaz, ancak bunun yerine, bu ışığın şeffaf bir nesneden geçmesini sağlayan bloklar veya occludes ışığında, yakındaki geometri örnekleme ile çalışır. Ortam tıkanıklığı çok parlak ise sahnede genel aydınlatma yumuşatma için harika. Ortam tıkanıklığı bir ışık kaynağı ışınları dışarı dökmek için kullanılmalıdır son toplamak gibi bir şey gibi aynı şekilde çalışmaz çünkü ek ışıklar eklemek gerek yoktur. Ortam tıkanıklığı da gözleriniz aksi yıkanmış veya fark edilemez yüzey ayrıntıları tespit yardımcı olmak için aydınlatma ince varyasyonları gösterir. Hatta henüz dokulu olmamıştır bir model görselleştirmek için de harika.

Ambient tıkanıklığı ile ortam tıkanması ortam tıkanıklığı geçmek için ortam tıkanıklığı büyük bir şekilde kurmak için ipuçları oluşturmak için. Bu özellikle bir animasyon işlenirken, çünkü bilgisayar işlenmiş her çerçeve ile büyük ölçüde render süresini artırabilir Ambient tıkanıklığı geçişi yeniden hesaplamanız gerekecektir önemlidir. Ortam tıkanıklığı geçişi ‘nizden istenmeyen sonuçlar alıyorsanız, çok geniş veya sığ gölgeler gibi, ortam tıkanıklığı ayarlarında maksimum mesafeyi ayarlayabilirsiniz. Bu ayarlanır ne kadar ışınları için geometri bulmak için seyahat, daha fazla bu ışınları gölge olacak daha geniş seyahat belirler. Mesafeyi artırmak, gölgelerin sahne üzerine döküm miktarını artıracaktır. Bu mesafeyi azaltmak Eğer ışınlar kadar seyahat dont, sadece diğer geometri yüzeye çok yakın görünür gölgeler çok daha sıkı bir düzeyde oluşturma. İstediğiniz görünüme ulaşmak için bu ayarlarla oynayın. Mükemmel bir şekilde Ambient tıkanıklığı Pass gerçekçilik başka bir düzey eklemek için en render uygulamalarında bulunan bir yönlü Ambient tıkanıklığı Pass kullanmaktır. Bu, ortam tıkanıklığı için daha fazla yönelim eklemek için sahnede ışığın konumunu kullanmanıza olanak tanır ve tamamen çevreleyen geometri kapalı dayalı değil, genellikle sahne ışık ayarı bağlı olarak gerçekçi olmayan gölgeler neden olabilir. Bazı durumlarda, hatta belirli malzemelere düz entegre ortam tıkanıklığı bulabilirsiniz çünkü ayrı bir Ambient tıkanıklığı Pass dışarı render gerek olmayabilir. Gibi çoğu 3D uygulamalarda, 3ds Max, Maya veya Softimage onlar mimari ve tasarım malzemeleri yerleşik ortam tıkanıklığı ayarları vardır. Yani önce ayrı bir render geçişi ayarlamaya başlamadan öncelikle malzemelerin ortam tıkanıklığı ayarlarının entegre olup olmadığını görün. Ambient tıkanıklığı Renders profesyonel ve daha gerçekçi görünmesini sağlamak için harikalar yapabilirsiniz. Bizim popüler CG101 ile ortam tıkanıklığı ve diğer render teknikleri hakkında daha fazla bilgi: Render öğretici veya daha fazla 3D aydınlatma öğreticiler.

Yazar

Ali Bakanay

Ali Bakanay

Leave a Comment