After Effects Başlangıç Seviye Dersleri

Compositing Nedir?

Ali Bakanay

Compositing film endüstrisinin temeldir. Compositing kavramını bir benzetme ile size söyle tarif edebilirim;

Görsel efekt bir oyun ise compositing oyunun son kısmında ki buyuk dev ile olan bir çarpışmadir. Eğer kazanırsanız müthiş bir oyun sonu demosu izlersiniz.

Compositing en temel anlamı ile elinizde ki farklı kaynaklardan elde ettiğiniz imajları bir görüntü altında birleştirmektir. Bu isi yapana compositor denir.

Peki compositor ne yapar? 

Compositor’u çesitli yerlerden aldığı malzemeleri belli oranda karıştırıp ortaya enfes bir yemek çıkaran bir ahciya benzetebilirsiniz. Bazen havuç lezzetli olmaz belki sezonu değildir. İyi bir ahçı yeteneklerini ve tecrübesini kullanarak elindekiler ile enfes sonuçlar üretebilen kişidir. Compositor’de bu tip bir ahciya benzetilebilir. Burada önemli olan çeşitli kaynaklardan elde ettiği ürünleri bir video içerisine çok gerçekçi bir şekilde yedirebilmesidir. Compositing’in en önemli amacı bu gerçekçi sonucu üretebilmektir.

Görsel efekt stüdyolarında bilgisayarlar tarafından oluşturulan imajlar ismini alan kısaltması CGİ Olan görüntüler üretilir. Mesela bir aktör arka planı yeşil veya mavi olan bir alanda  kamera karşısına geçer. Arka planın yeşil olmasının sebebi tüm arka planı silip arka tarafa istenilen şeyin koyulabilmesi içindir. CGİ olarak oluşturulan herhangi bir manzara resmi, bir yerden alınan bir resim arka plana koyulabilir veya 3 boyutlu şekilde çizilmiş bir elbise aktörün üstüne giydirilir.

Maymunlar cehennemi filmindeki gibi aktörlerin hareketleri kaydedilir. Kaydedilmiş bu aktör hareketleri üstüne bilgisayarlar tarafından  yaratılmış maymun postları giydirilir. Sonuç olarak sanki maymunları hareket ediyormuş gibi görürüz.

Compositor sanatçısını Photoshop sanatçısına benzetebilirsiniz. Fakat Compositor’un isi daha zordur. Çünkü çeşitli kaynaklardan aldığı görüntüleri bir video  İçindeki hareketli görüntülere  denk getirmesi gerekir. Bunun dışında photoshop artisti bazen bir kare resim ile saatlerce uğraşmak zorundadır. Compositor ise ayni şekilde çok çalışmalıdır hatta bundan fazlasını da yapmalıdır, hızlı da olmalıdır. Çünkü Photoshop artisti bir resim karesi ile uğraşırken Compositor saniyede 24 kare bir dakikada ise 1440 kare ile uğraşmak zorundadır. İyi olması yetmez hem de hızlı olmalıdır.

İyi bir compositor olmak icin gerekli olan özellikler şunlardır;

  • Sanatsal bir bakış açısına sahip olmalıdır
  • Işık bilgisine sahip olmalıdır
  • Renk bilgisine sahip olmalıdır
  • Hikaye anlatımında ve zamanlama hususunda  çok dikkatli ve keskin bir göze sahip olmalıdır

Yazar

Ali Bakanay

Ali Bakanay

Leave a Comment