After Effects Başlangıç Seviye Dersleri

Efekt Çeşitleri

Ali Bakanay

 

After effects programını diğer programlardan ayıran en büyük özelliklerden birisi çok geniş bir efekt kütüphanesine sahip olmasıdır. Binlerce efekt içeren bu program ile sınırsız sayıda sonuçlar üretebilirsiniz. Herhangi bir efektin çok sayıda ayarı mevcuttur. Bütün ihtimalleri düşündüğümüz zaman karışımıza adeta sonsuz sayıda ihtimaller ağının olduğu bir spektrum çıkar. Bu sonuç after effects ile yapacağınız şeylerin  adeta sınırsız sayıda olduğu anlamına gelir. After effects içerisinde efektler ana kategori başlıkları altında toplanmışlardır. Şimdi after effects içerisinde olan bazı ana kategori başlığı altında ki bu efektler bir göz atalım;

Simülasyon Efektleri

After effects icerisinde simülasyon başlığı altında 18 çeşit efekt vardır. Bu efektler ile yağmurda. Sac yapımına kadar her şeyi yapabilirsiniz. Bu efektler  isteğe göre değişiklik yapabileceğiniz üstünde kişisel oynamalar yapabileceğiniz özelliklere sahiptirler. Bu efektleri diğer efektler ile  birlikte kullanırsanız o kadar daha fonksiyonlu ve işlevli hale gelirler. Bir efekti kullanmak istiyorsanız sadece ilgili efekti tutup ilgili katmanın üstüne sürmeniz yeterlidir. Bu işlemi yaptıktan sonra efektler ile ilgili ayarlar proje panelinde effects control isminde gözükecektir. Efektler ile ilgili yapacağınız tüm değişimleri bu panelden kontrol edebilirsiniz. Mesela effects > color correction ayarlarında renk ile ilgili tüm seçenekler mevcuttur.

Color correction kategorisi altında bir çok renk ayarı yapabilirsiniz.Resim 1’de color correction kategorisi altındaki efektler görünmektedir. Mesela en çok kullandığımız renk pluginlerinden curves diğer bir adı ile eğriler plugini (resim-3 de görülmektedir) bize videomuz veya resmimiz üzerinde renk değişimleri yapmamıza olanak sağlar. Resminiz veya videonuzun beyaz ayarlarını orta tonlarını ve gölge tonlarını ayarlamınıza olanak veren en genel renk ayarlama aracıdır. Bunun yanında effects > color correction >hue and saturation efekti vardır. Resim 2 ‘de görülen  Hue and saturation efekti ile bir resmin veya videonun renklerini değiştirebilir doygunluğunu ayarlayabilirsiniz. Mesela videoya koyduğunuz bir resim dosyasının renkleri videoya göre çok canlı görünüyor. Hue and saturation efekti ile canlılığını alıp renklerinin doygunluğunu videonun kendi renk doygunluğuna yaklaştırabilirsiniz. Böylece videoya koyduğunuz herhangi bir objenin renklerini videonun renklerine yedirmiş oluyorsunuz. Bu da daha gerçekçi sonuçlar üretmenize yardımcı olur.

RESİM 1

RESİM 2

 

 

RESİM 3

RESİM 4

Gerçekçi dünyada renkler çok doygun değildir. Videonuzun genel renk ayarlarını yaparken bu doygunluk ayarını çok iyi yapmak gerekir. Effects > color correction > tint efekti videonuzun siyah beyaz ayarlarını değiştirtip veya ayarlayıp yaptığınız değişiklikleri orijinal videonuz da ki renkler ile karıştırabilirsiniz. Bu sizin daha gerçekçi sonuçlar üretmenize sebep olacaktır. Resim 4’te tint efektini görmekteyiz.

Yukarıda bahsettiğimiz efekt kategorileri dışında after effects içerisinde hepsi ile farklı şeyler yapabileceğiniz düzinelerce kategori bulunmaktadır.

Mesela blur and sharpen kategorisinde videolarınıza bulanıklık efekti kazandıracağınız çok farklı tiplerde blur efektleri bulabilirsiniz.

After effects içerisinde envai çeşit efektin bulunduğu ve  sınırsız sayıda sonuçlar üreteceğiniz çok yönlü bir programdır. Kendi içerisinde barındırdığı efektler

Dışında dışarıdan after effects’e yükleyebileceğiniz birçok plugin bulunmaktadır. Third part plugin dediğimiz bu pluginleri ise bir başka makalemizde inceleyeceğiz.

Yazar

Ali Bakanay

Ali Bakanay

Leave a Comment